Turistický oddíl

Turistický oddíl TJ SOKOL Lípa

Turistický oddíl při naší TJ Sokol Lípa byl založen v roce 2007. Za tuto dobu jsme navštívili mnoho krásných míst doma i v zahraničí.

Turistický oddíl má dneska 25 členů.

V roce 2008 uskutečněno 6 výšlapů u nás i v okolí. V roce 2009 jsme měli 7. akcí, zajímavá byla Vrátná dolina – Jánošíkovy diery, Otcovy příkopy v Rakousku a přehrada Dlouhé stráně v Jeseníkách.

V roce 2010 jsme uskutečnili 10 výšlapů. Například náročné „Mutěnické chodníčky“ a také krásné rozhledny Vartovnu, Doubravku i jejich okolí. V roce 2011 bylo 8 turistických výšlapů např. po lipských hornatých hranicích, jsme zakončili v Zádveřicích na vepřových hodech. Nezapomenutelný byl také 3denní pobyt ve Velkých Karlovicích.

V roce 2012 bylo 5 výšlapů. Zajímavé byly 2 únorové dny na zasněžených Jaroslavských pasekách a také již tradiční pochod slováckými vinohrady v Prušánkach

V roce 2013 jsme měli celkem 12 akcí. Jaro jsme tradičně přivítali dvoudenní turistikou na pasekách v Jaroslavicích s ubytováním u Oldy Aujeského. Kromě poznávání našeho krásného okolí jsme v červnu navštívili na 5 dnů Jeseníky, v srpnu Kvačiansků a Prosiecků dolinu na Slovensku  a  v září jsme pak byli na 2 denním zájezdu v Krakově, kde jsme navštívili jeho úžasné památky a solné doly  Wieliczka.. Rok jsme tradičně ukončili koštem slivovice a následným Silvestrem v hospodě u Kubínů.

V roce 2014 jsme uskutečnili 11 akcí. Nový rok vždy zahajujeme procházkou po lipských pasekách  v jejichž okolí provádíme turistiku po celý rok. Troufáme si ale i na „zahraničí“.  Jarní Velikonoce jsme strávili již tradičně 3 denní turistikou na Jaroslavských pasekách. V květnu jsme absolvovali Sul´ovské skály a Mamínskou soutěsku na Slovensku. V červnu pak  opět u stejných sousedů Jánošíkovy diery. V září byl pěkný výšlap na krásně opravený a úžasný hrad Lukov. Tato trasa není náročná a doporučujeme ji všem lipjanům, malým i velkým. V říjnu jsme pak absolvovali každoroční „náročné“ Mutěnické chodníčky a rok 2014 byl opět ukončen tradičním koštem slivovice s posezením u „Mirečky“.

V roce 2015 jsme uskutečnili 9 výjezdů. Zajímavá a krásná byla návštěva Vysokých Tater jak slovenských tak i polských. V Rakousku jsme navštívili Salzburg, 2 soutěsky a také největší ledovou jeskyni na světě. Bonusem výletu byl výšlap na Orlí hnízdo. V okolí domova jsme navštívili Vařákovy paseky, Lačnovské skály a podívali jsme se také k vizovickým pramenům. Rok jsme zakončili jako obvykle koštem slivovice u "Mirečky".

V roce 2016 jsme uskutečnili14 akcí a výšlapů. Jako každý rok jsme 1. ledna 2016 začínali na lipských pasekách a končili rok koštem slivovice a Silvestrem u Mirečky. Krásný byl výlet v dubnu po skalách pálavských vrchů s prohlídkou hradů a přechodem kvetoucí a pučící jarní přírodou do Mikulova. Velmi pěkná procházka "Váňovou stezkou". Začínali jsme ve Slopném a za krásného počasí jsme končili v Lípě. V červenci jedna parta navštívila Tatry a druhá Korutany v Rakousku. V září jsme poznávali Podyjí na Moravě i v Rakousku. Také jsme navštívili Janův hrad ve Vizovicích, který místní nadšenci opravují. Je to opravdu krásný pohled, co dokázali. Nevynechali jsme ani návštěvu vinohradů na každoročních chodníčkách, tentokrát z Dolních Bojanovic do Prušánek Rok se nám vydařil a těšíme se na nové zážitky v příštím roce!

Všechny akce jsou zdokumentovány v naší Turistické kronice.